• Enlace Slider home mascletás (5)

Junta Central Fallera

  • Inici
  • Notícies
  • La Gala de l'Artista Faller tindrà lloc el 29 d'abril en el Ajuntament

La Gala de l'Artista Faller tindrà lloc el 29 d'abril en el Ajuntament

La regidoria de Festes i Cultura Popular de l'Ajuntament de València i la Junta Central Fallera, treballen en les últimes dates en l'organització i celebració de la X Gal·la de l'Artista Faller, que tindrà lloc el dimecres 29 d'abril a les 20 hores en l'Hemicicle de l'Ajuntament.

 

Allí es reuniran els artesans fallers que van aconseguir en aquestes passades falles els primers premis tant en la categoria major com a infantil en la modalitat de monument i enginy i gràcia, així com els autors de la millor falla experimental i dels ninots indultats. 

Els guardonats rebran un sentit homenatge del col·lectiu faller en fer-se'ls lliurament dels seus "palets" de mans del regidor de Festes, Francisco Lledó, i de les Falleres Majors de València, Estefanía López i María Donderis.  

Un any més el protagonisme de la vetlada es reserva exclusivament als artesans fallers, doncs les comissions falleres ja van tenir el seu protagonisme en el lliurament de premis de març i van lluir els flamants palets en les seues demarcacions. 

En total seran 56 artistes els homenatjats. cal destacar que els artistes Ángel Navarro i Iván Tortajada seran els que més guardons arrepleguen, un total de 4. A continuació us vam mostrar el llistat d'artistes guardonats 2015.

 GALA DE L'ARTISTA FALLER 2015

 

 

PRIMERS PREMIS A LAS FALLES INFANTILES

 

Ninot Indultat Infantil (con 10.238 vots)

Artista: Joan S. Blanch

Comissió: Na Jordana

Lema: Festes de carrer


Primers Premis a Falles Infantils


Artista: Daniel Barea Ortiz

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 18 infantil

Comissión: Guillem Sorolla-Recaredo

Lema: La llum
 

Artista: Víctor Navarro Granero

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 17 infantil

Comissión: Pare Alegre-Enric Navarro

Lema: El nostre amic fartó
 

Artista: Vicente Espeleta García

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 15 infantil

Comissión: Carrer Alacant

Lema: Ciberfalla


Artista: Fet d’Encàrrec

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 14 infantil

Comissión: Plaza del Ángel

Lema: Una casa… on jugar
 

Artista: Pedro Rodríguez Marín

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 11 infantil

Primer premi de Falla de la secció 11 infantil

Comissión: Valle de Laguar-Pare Ferris

Lema: We are the world
 

Artista: Leonardo Gómez Haro

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 9 infantil

Comissión: Tarongers-Universitat Politécnica-Camí de Vera

Lema: Fantasmas y comecocos

 

Artista: Sergio Alcañiz Valiente

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 8 infantil

Comissión: San Vicente-Amparo Iturbi

Lema: Saps Q?

 

Artista: Daniel Salvador Esteve

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 4 infantil

Comissión: Montortal-Torrefiel

Lema: Buuuuu!!! Ja no et tinc por

 

Artista: Cap de suro (Xavier Gurrea y Ariadna González)

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 6 infantil

Comissión: Pizarro-Cirilo Amorós

Lema: La Font du dolç

 

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 1 infantil

Comissión: Joaquín Costa-Conde de Altea

Lema: Una festa als nubols

 

Artista: Miguel Hernández Aguelo “Miguel H”

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Especial infantil

Comissión: Malvarrosa-Antonio Ponz-Cavite

Lema: Una altra volta

 

Artista: Samuel Martínez López y María Esteban Fornes

Primer premi de Falla de la secció 18 infantil

Comissión: Escalante-Amparo Guillén

Lema: Aceptamos pulpo

 

Artista: Miguel Ángel Hernández Clemente

Primer premi de Falla de la secció 17 infantil

Comissión: La Canal de Navarrés-La Vall d’Albaida

Lema: Una de villanos

 

Artista: José Luis Platero Cosí

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 12 infantil

Comissión: Sevilla-Denia

Lema: Ous

 

Primer premi de Falla de la secció 15 infantil

Comissión: Barón de Patraix-Cuenca

Lema: Hora d’aventures

 

Artista: Gregorio Acevedo García

Primer premi de Falla de la secció 12 infantil

Comissión: Escalante-Marina

Lema: Dites i refranys

 

Artista: Vicente Francisco Lorenzo Albert

Primer premi de Falla de la secció 11 infantil

Comissión: Camí de Moncada-Pintor Jacomart

Lema: Show Jacomart (sou… els millors)

 

Artista: Francisco Gisbert Picó

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 10 infantil

Primer premi de Falla de la secció 10 infantil

Comissión: Pelayo-Matemático Marzal

Lema: Un colp sonat

 

Artista: Ángel Navarro Requena

Primer premi de Falla de la secció 14 infantil

Comissión: Mestre Aguilar-Matías Perelló

Lema: La esencia de nuestra tierra

 

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 13 infantil

Primer premi de Falla de la secció 13 infantil

Comissión: Doctor Sanchis Bergón-Turia

Lema: Gelats Bergón, un plaer d’altre món

 

Primer premi de Falla de la secció 9 infantil

Comissión: Doctor Marañón-Mestre Palau

Lema: Paris, oh la la

 

Artista: Álvaro Guija Moreno

Primer premi de Falla de la secció 8 infantil

Comissión: Plaza de Lope de Vega

Lema: El teu cos ho necessita

 

Artista: Sergio Fandós Nájera

Primer premi de Falla de la secció 6 infantil

Comissión: Doctor Serrano-Carlos Cervera-Clero

Lema: Metereológica

 

Artista: Juan José Salom Díaz

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 5 infantil

Primer premi de Falla de la secció 5 infantil

Comissión: Sagunt-Sant Antoni-Pare Urbà

Lema: L’aula salvatge

 

Artista: Fernando Foix Fabregat

Primer premi de Falla de la secció 4 infantil

Comissión: Islas Canarias-Dama de Elche

Lema: Quina tela de falla!!!

 

Artista: Erik Martínez Moncho

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 3 infantil

Primer premi de Falla de la secció 3 infantil

Comissión: Arquitecto Alfaro-Francisco Cubells

Lema: En vent de València

 

Artista: José Gallego Gallego

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 2 infantil

Primer premi de Falla de la secció 2 infantil

Comissión: San Vicente-Periodista Azzati

Lema: Onomatopeya

 

Artista: Iván Tortajada Estellés

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 16 infantil

Primer premi de Falla de la secció 16 infantil

Comissión: Corretgería-Bany dels Pavesos

Lema: Ser príncipe

 

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 1 infantil

Primer premi de Falla de la secció 1 infantil

Comissión: Jesús-San Francisco de Borja

Lema: Estem en Bàbia

 

Artista: Julio Monterrubio Fernández

Primer premi de Falla de la secció Especial infantil

Comissión: Duque de Gaeta-Puebla de Farnals

Lema: Despertà a la primavera
 


 

PRIMERS PREMIS A LES FALLES MAJORS

Ninot Indultat (con 13.173 vots)

Artista: Manolo Algarra Salinas

Lema: La cocina de la abuela

Comissión: Almirante Cadarso-Conde de Altea

 

Primers Premis a Falles


Artista: Manolo Algarra Salinas

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Primera A

Primer premi de Falla de la secció Primera A

Comissión: Maestro Gozalbo-Conde de Altea

Lema: Siempre emerge lo que se sumerge


Artista: Álvaro Timoteo Sorní

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Sétena C

Comissión: Padre Luis Navarro-Remonta

Lema: Els nostres arròsos

 

Artista: Alejandro Cano Hernández

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Sétena B

Comissión: Puebla de Valverde-II República Española

Lema: Acabaràs picant


Artista: Miguel Banaclocha Rausell

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Sétena A

Comissión: Plaza de Rojas Clemente

Lema: L’invent espanyol

 

Artista: Juanjo García López

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Sisena C

Comissión: Antiga Senda de Senent-Alameda

Lema: Bunyols quadrats

 

Artista: Manuel Martínez Reig

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Sisena B

Comissión: Músico Espí-Grabador Fabregat

Lema: Jornada de portes obertes

 

Artista: Guillermo Rojas Vera

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Sisena A

Comissión: San Vicente de Paúl-Diputada Clara Campoamor

Lema: Abduction

 

Artista: Daniel Jiménez Zafrilla

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Cinquena C

Comissión: Salamanca-Conde de Altea

Lema: Aguas menores

 

Artista: Rafael Martínez Reig y Raúl Martínez Ruiz “Chuky”

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Cinquena B

Comissión: Bailén-Xàtiva

Lema: Memorandus

 

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Cinquena A

Comissión: Tres Forques-Cuenca-Pérez Galdós

Lema: Cuidado en el jardín que te metes

 

Artista: Julio Vicente Fabra Muñoz

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Quarta B

Comissión: Pintor Pascual Capuz-Fontanars

Lema: Cornudo-baboso y arrastrao

 

Artista: Ximo Esteve Mares

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Quarta A

Comissión: Aras de Alpuente-Castell de Pop

Lema: Arrasant

 

Artista: Juan Vicente Garí García

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Tercera B

Comissión: Archiduque Carlos-Músico Gomis

Lema: Hui cuinem...

 

Artista: Sergio Musoles Ros

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Segona B

Comissión: Pintor Salvador Abril-Peris y Valero

Lema: Liga-tela

 

Artista: Alberto Ribera Fernández

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Primera B

Comissión: Obispo Amigó-Cuenca

Lema: A on anem

 

Artista: Alejandro Santaeulalia Serrán

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Especial

Comissión: Monestir de Poblet-Aparici Albiñana

Lema: Barbaritats

 

Artista: Vicent Albert García

Primer premi de Falla de la secció Setena C

Comissión: Virgen de la Fuensanta

Lema: Estem-a-fosques

 

Artista: José Miguel Corachán Lagunas

Primer premi de Falla de la secció Setena B

Comissión: Felipe Bellver-Mare Ràfols

Lema: I segim encantats

 

Artista: José Acebes Rodríguez

Primer premi de Falla de la secció Setena A

Comissión: En Sendra-Plaza Coll

Lema: Pirates, hi han més que rates

 

Artista: José Sales Asián

Primer premi de Falla de la secció Cinquena C

Comissión: Camí de Moncada-Pintor Jacomart

Lema: Et sona?

 

Artista: Antonio Verdugo Ballester

Primer premi de Falla de la secció Cinquena A

Comissión: Ángel del Alcázar-José Maestre

Lema: Reflexions

 

Artista: Enrique Iborra Lobejón y Jesús de la Hoz Alcaide “Art en Foc”

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció 7 infantil

Comissión: Doctor Peset Aleixandre-En Guillem Ferrer

Lema: Compatant ovelletes

 

Primer premi de Falla de la secció Cinquena A

Comissión: Plaza del Mercado de Russafa

Lema: Amors imposibles

 

Primer premi de Falla de la secció Cuarta C

Comissión: Plaza de Sant Bult

Lema: El día de la mare

 

Artista: José Luis Pascual Nebot

Primer premi de Falla de la secció Sisena B

Comissión: Plaza de la Morería

Lema: Mantenir el nivel de vida

 

Primer premi de Falla de la secció Cuarta B

Comisión: Cristóbal Sorní-Mestre Martín

Lema: A mí la legión!!

 

Artista: David Sánchez Llongo

Primer premio de Falla de la sección Cuarta A

Comissión: Cuba-Denia

Lema: Conta la llegenda…

 

Artista: Lorenzo Fandós Ayoro

Primer premi de Falla de la secció Tercera B

Comisión: Doctor Serrano-Carlos Cervera-Clero

Lema: La banda del clero

 

Artista: José Jarauta Navajas “Pepo”

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Quarta C

Comisión: San Vicente-Pianista Amparo Iturbi

Lema: Fes l’amor i no la guarra

 

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Tercera A

Primer premi de Falla de la secció Tercera A

Comissión: Plaza Lope de Vega

Lema: Els cinc continents

 

 Artista: Falles Burriana

Primer premi de Falla de la secció Sisena A

Comissión: Doctor Manuel Candela-Avinguda del Port

Lema: 50 anys fent la mar

 

Primer premi de Falla de la secció Segona B

Comissión: Nador-Milagrosa

Lema: Valencia, ciutat enfonsada

 

Artista: Javier Álvarez-Sala Salinas

Primer premi de Falla de la secció 7 infantil

Comissión: Espartero-Músico Plasencia

Lema: Un dia al mercat

 

Primer premi de Falla de la secció Segona A

Comisión: Joaquín Costa-Conde de Altea

Lema: Polvorín, polvorado

 

Artista: Carlos Carsí García

Primer premi de Falla de la secció Sisena B

Comissión: Daroca-Padre Viñas

Lema: Cocktail

 

Primer premi d'Enginy i Gràcia de la secció Segona A

Comissión: Doctor Olóriz-Arzobispo Fabián y Fuero

Lema: ¿Y tú de quién eres?

 

Primer premi de Falla de la secció Primera B

Comissión: Duc de Gaeta-La Pobla de Farnals

Lema: Ieeeee… com si s’acabara el món

 

Artista: Pere Vicent Baenas García

Primer premi de Falla de la secció Especial

Comissión: Plaza del Pilar

 

Lema: Pantomima

PRIMER PREMI DE FALLAS INNOVADORES

Artista: David Moreno Terrón i Miguel Arráiz García

Comissión: Pediatra Jorge Comín-Serra Calderona “Nou Campanar”

Lema: Ekklesia  

Junta Central Fallera informa sobre l'ús de les cookies en la seua pàgina web.

Legir mes

Acepto
Fallas
Junta Central Fallera
Avenida de la Plata 117
46006 Valencia (ESPAÑA)
Teléfono 963 521 730
Horario: 17h a 20h